Úvodem je potřeba si říci, že antiparazitní přípravky rozdělujeme do dvou základních skupin podle způsobu účinku.

Repelentní antiparazitika

Repelentní antiparazitikaJsou to přípravky, které parazity (blechy, klíšťata, komáry) odpuzují.  Jsou obvykle vyráběny z přírodních látek a jejich použití je pro zvířata šetrné a příjemně voní. Účinné látky pronikají do kožichu a na kůži psa.

Repelentní antiparazitika jsou účinné po dobu několika měsíců.

 Mezi neoblíbenější repelentní antiparazitika z naší nabídky patří: Bio Band Plus pro psyBio Band Plus pro kočkyHerba Max Spot-On pro psy a kočky 5 x 1 ml

Vyhrazené léčivé přípravky

Vyhrazené léčivé přípravkyJsou to přípravky, které parazity (blechy, klíšťata, komáry) usmrcují. Tyto přípravky jsou vyráběny z léčiv a u psa či kočky může docházet k vedlejším příznakům, stejně jako u jakýchkoliv jiných léčivých přípravků.

U tohoto typu antiparazitik se setkáváme s dotazy zákazníků, zda je normální, že pes či kočka mají obojek nebo aplikovaný spot-on, ale přesto mají klíště nebo blechy. Odpověď je ano, tato antiparazitika fungují tak, že účinná  látka se přes kůži psa či kočky dostává do krve a pokud se klíště, komár či blecha přisají a krve napijí, jsou usmrceni a poté odpadávají. Pokud se nepřisají mohou na zvířeti dále žít. Vyhrazené léčivé přípravky nelze používat u štěňat!

Neoblíbenější vyhrazené léčivé přípravky z naší nabídky: Scalibor antiparazitní obojek pro psy 48 cmFIPRON spot-on pro psy MBeaphar antiparazitní obojek pro kočky SOS 35 cmFIPRON spot-on pro kočky 50 mg,


Rozdělení antiparazitik podle způsobu aplikace

antiparazitní přípravky nejsou pouze obojky. Ikdyž obojky proti blechám a klíšťatům jsou nejvíce v povědomí chovatelů. Antiparazitika rozdělujeme podle způsobu aplikace následovně.

Antiparazitní obojky

Antiparazitní obojky

jedná se o přípravky, které se uvazují pům nebo kočkám okolo krku. U vyhrazených léčivých přípravků se účinná látka dostává do krve v místě styku s kůží. Repelentní verze působí do okolí zvířete. Obojky nejsou vhodné pro kočky žijící venku - hrozí riziko uškrcení.


Antiparazitní Spot-On

Antiparazitní Spot-On

jedná se o tekuté přípravky, které se aplikují na kůži, po rozhrnutí srsti, obvykle v oblasti hřbetu. Účinné jsou obvykle po dobu jednoho měsíce. Jsou vhodné pro kočky a malé psy. U psů velkých plemen, je doporučujeme kombinovat s obojky.

 

Antiparazitní spreje

Antiparazitní spreje

jedná se o tekuté přípravky, které se aplikují pomocí spreje na srst zvířete. Účinné jsou obvykle několik desítek hodin a aplikace je potřeba opakovat častěji. Nedoporučujeme používat přípravky ve spreji, které jsou stříkany pod tlakem, ale spíše přípravky v mechanickém rozprašovači. Zvířata se syčení tlakových sprejů obvykle bojí.

 

Další přípravky najdete v kategorii antiparazitika pro psy a antiparazitika pro kočky