Krmiva pro psy základní rozdělení

Než začneme vybírat krmivo pro psa měli bychom vědět, že neexistuje žádné univerzální krmivo, které je schopno pokrýt kompletní požadavky celého živočišného druhu. Nároky na výživu se liší nejen u psů, ale i u koček v závislosti na životní fázi, aktivitě a zdravotním stavu zvířete.

Příklad: Jiné nároky na složení krmiva má aktivní štěně velkého plemene, u kterého je kladen důraz na správný vývoj kloubů a kostí a jiné nároky má starší pes stejného plemene, u kterého je nutné udržet hmotnost tak, aby nedocházelo k nadměrnému přetěžování pohybového aparátu. Ale o tom si povíme více v některém z dalších článků.

Nyní se podíváme na základní rozdělení krmiv.


Granule

suché nebo polovlhké krmivo, které je zjednodušeně řečeno vyráběno smícháním a následným vysušením jednotlivých složek krmiva. Granule jsou vyvážená, plnohodnotná krmiva, která zohledňují věk, zatížení a způsob života psa či kočky.

Obsahují veškeré důležité vitamíny a minerály. Můžou se podávat suché nebo vlhčené. Mezi nesporné výhody tohoto způsobu krmení patří dobrá skladovatelnost, jednoduché dávkování a jsou ekonomicky výhodné.

Konzervy, kapsičky

vlhká krmiva, která jsou vyráběna z masa a produktů živočišného původu (vnitřnosti, kosti, chrupavky apod.). Konzervy, kapsičky jsou ve výživě koček považovány za kompletní krmivo. U psů se však doporučuje přidávat přílohy. Např. těstoviny, rýži apod.

Z ekonomického hlediska je podávání konzerv náročnější, a je nutné dodávat zvlášť vitamíny a minerály, protože je téměř neobsahují.

Vaření

tepelně zpracované krmivo, které je tvořeno vařeným masem a produkty živočišného původu společně s přílohami - těstovinami, rýži apod. Vitamíny a minerály je nutné podávat zvlášť.

Časově náročný způsob krmení psů, který byl téměř vytlačen krmením granulemi.

B.A.R.F.

(pouze psi) krmivo připravované doma ze syrového masa, kostí a dalších přírodních složek, vybíraných chovatelem. Jedná se o způsob krmení, který se nejvíce podobá přirozenému stravování vlků ve volné přírodě.

Příprava tohoto krmiva vyžaduje značné zkušenosti a znalosti chovatele, je časově i finančně náročná.


Naši kompletní nabídku granulí, konzerv a pamlsků najdete v kategorii Krmiva pro psy.

CO2 sety

Pamlsky pro psy

Ontario krmiva pro kočky