Než začneme vybírat krmivo pro psa měli bychom vědět, že neexistuje žádné univerzální krmivo, které je schopno pokrýt kompletní požadavky celého živočišného druhu. Nároky na výživu se liší nejen u psů, ale i u koček v závislosti na životní fázi, aktivitě a zdravotním stavu zvířete.

Příklad: Jiné nároky na složení krmiva má aktivní štěně velkého plemene, u kterého je kladen důraz na správný vývoj kloubů a kostí a jiné nároky má starší pes stejného plemene, u kterého je nutné udržet hmotnost tak, aby nedocházelo k nadměrnému přetěžování pohybového aparátu. Ale o tom si povíme více v některém z dalších článků.

Nyní se podíváme na základní rozdělení krmiv.


Granule

suché nebo polovlhké krmivo, které je zjednodušeně řečeno vyráběno smícháním a následným vysušením jednotlivých složek krmiva. Granule jsou vyvážená, plnohodnotná krmiva, která zohledňují věk, zatížení a způsob života psa či kočky.

Obsahují veškeré důležité vitamíny a minerály. Můžou se podávat suché nebo vlhčené. Mezi nesporné výhody tohoto způsobu krmení patří dobrá skladovatelnost, jednoduché dávkování a jsou ekonomicky výhodné.

Konzervy, kapsičky

vlhká krmiva, která jsou vyráběna z masa a produktů živočišného původu (vnitřnosti, kosti, chrupavky apod.). Konzervy, kapsičky jsou ve výživě koček považovány za kompletní krmivo. U psů se však doporučuje přidávat přílohy. Např. těstoviny, rýži apod.

Z ekonomického hlediska je podávání konzerv náročnější, a je nutné dodávat zvlášť vitamíny a minerály, protože je téměř neobsahují.

Vaření

tepelně zpracované krmivo, které je tvořeno vařeným masem a produkty živočišného původu společně s přílohami - těstovinami, rýži apod. Vitamíny a minerály je nutné podávat zvlášť.

Časově náročný způsob krmení psů, který byl téměř vytlačen krmením granulemi.

B.A.R.F.

(pouze psi) krmivo připravované doma ze syrového masa, kostí a dalších přírodních složek, vybíraných chovatelem. Jedná se o způsob krmení, který se nejvíce podobá přirozenému stravování vlků ve volné přírodě.

Příprava tohoto krmiva vyžaduje značné zkušenosti a znalosti chovatele, je časově i finančně náročná.


Naši kompletní nabídku granulí, konzerv a pamlsků najdete v kategorii Krmiva pro psy.