Zářivkové osvětlení

Zářivkové osvětleníJeden z nejčastějších typů osvětlení používanných ve sladkovodní akvaristice. Zářivky jsou snadno dostupné, jsou k dispozici v různých velikostech a barevných tónech. Mezi nejžádanější patří zářivky opticky zvýrazňující zbarvení rybiček, zářivky podporující růst rostlin, zářivky s intenzitou denního světla tzv. DayLight.

U zářivek se také setkáváme s rozdělením do několika typů. Zářivky jsou poměrně levné a některé mohou být energeticky účinnější např. T5 HO.  V naši nabídce najdete v kategorii Zářivkové osvětlení.


+ levné osvětlení
+ dostupnost zářivek

- živitnost zářivekLED osvětlení

LED akvarijní osvětleníV akvaristice poměrně nový a mezi akvaristy čím dál více oblíbený typ osvětlení. Mezi nesporné výhody LED osvětlení patří energetická úspornost a vysoká světelná účinnost.Abychom dosáhli ekvivalentu výkonu zářivkového osvětlení, musíme výkon LED osvětlení vynásobit šesti. Tzn. 13W LED osvětlení má stejný světelný výkon jako zářivkové osvětlení o výkonu 78W.

LED osvětlení navíc bývá napájeno 6-24V takže je pro akvaristiku bezpečnější než ostatní typy psvětlení na 220V. Profil těchto osvětlení bývá velmi nízký, takže vypadají designově a hodí se i do moderních interiéru. Naši nabídku tohoto typu osvětlení najdete v kategorii LED osvětlení.

+ nízká spotřeba el. energie
+ výsoký světelný výkon
+ bezpečnost použití
+ malé rozměry

- vyšší pořizovací cena

LED osvětlení akvárií se budeme věnovat více v některém z dalších článků.


Výbojkové osvětlení

Výbojkové osvětleníHQI osvětlení jsou nejlepší alternativou k přirozenému světlu. Jejich efektivní výkon a reprodukce barev  nabízí velké výhody oproti všem ostatním světelným zdrojům. Obzvlášť pro akvária s hloubkou větší než 60 cm je osvětlení HQI nezbytné a téměř ho nelze nahradit žádným jiným zdrojem světla.

+ reprodukce barev světla jako v přírodě
+ prosvítí vodní sloupec nad 60 cm

- vysoké pořizovací náklady
- větší spotřeba el. energie


Žárovkové osvětlení

žárovkaTento druh osvětlení se v akvaristice téměř nepoužívá. Žárovky používají někteří výrobci levných akvarijních setů pro začínající akvaristy. Vyjímečně jsou žárovky také používány pro miniakvária jako kombinace světla a zdroje tepla. Toto teplo však nelze regulovat a hrozí přehřátí vody v akváriu. Proto jejich použití v akvaristice nedoporučujeme a v naší nabídce je nenajdete.

+ nízká cena
+ dobrá dostuppnost

- hodně se zahřívá - velký zdroj tepla
- krátká životnost - cca 2-3 měsíce

CO2 sety

Pamlsky pro psy

Ontario krmiva pro kočky